BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE
II stopnia stacjonarne
Opis kierunku:
Po ukończeniu tego kierunku będziesz mógł pracować m.in. w organach administracji publicznej oraz organizacjach międzynarodowych, instytucjach Unii Europejskiej, służbach mundurowych, organizacjach pozarządowych i sektorze prywatnym zajmującym się sferą bezpieczeństwa.
Na naszych studiach zdobędziesz kompleksową wiedzę z następujących dziedzin: nauki społeczne, nauki o polityce, nauki o bezpieczeństwie i obronności oraz nauki prawne. Zyskasz umiejętności niezbędne do wykonywania zadań związanych z zarządzaniem informacjami i ich przetwarzaniem w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Będziesz potrafił prognozować zagrożenia militarne i niemilitarne w wymiarze państwowym i międzynarodowym. Poznasz przydatne i skuteczne sposoby analizy danych w sytuacjach kryzysowych oraz monitorowania zagrożeń.
W trakcie zajęć szczególną uwagę poświęcamy współczesnym siłom zbrojnym. Dowiesz się, jak zorganizowana jest armia, jakie ma zadania i jakie misje stabilizacyjne wykonuje. Jednym z zagadnień będzie współpraca militarna Polski z innymi państwami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tematy zawarte w programie studiów pomogą Ci zrozumieć wewnętrzne zagrożenia dla bezpieczeństwa państw i społeczeństw Starego Kontynentu, współzależności pomiędzy państwami i regionami, uwarunkowania geopolityczne bezpieczeństwa państw oraz zmieniający się charakter międzynarodowego środowiska bezpieczeństwa.
Na potrzeby realizacji zajęć dydaktycznych dysponujemy pracownią komputerową oraz salami wyposażonymi w sprzęt multimedialny. Nasz budynek jest ponadto dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Jesteśmy również przygotowani do prowadzenia zajęć w trybie zdalnym (online).
Co po studiach
Jako absolwent bezpieczeństwa międzynarodowego znajdziesz zatrudnienie w organach administracji publicznej zajmujących się problematyką bezpieczeństwa podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwu Spraw Zagranicznych, strukturach publicznych oraz prywatnych zajmujących się edukacją na rzecz bezpieczeństwa, służbach wykonujących zadania na rzecz bezpieczeństwa publicznego, a także przedsiębiorstwach realizujących zadania na rzecz bezpieczeństwa państwa i jego obywateli.
Znajomość języków obcych pozwoli Ci również pracować w strukturach międzynarodowych oraz instytucjach Unii Europejskiej funkcjonujących w sferze bezpieczeństwa, jak również innych organizacjach międzynarodowych. Dzięki naszym studiom będziesz swobodnie poruszać się w wielokulturowym środowisku w zglobalizowanym świecie.
Umiejętności praktyczne, które zdobędziesz w trakcie nauki, ułatwią Ci zatrudnienie w wojsku, policji, państwowych służbach oraz strażach działających na rzecz wspólnot lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych. Dotyczy to również instytucji zajmujących się rozwiązywaniem konfliktów oraz zarządzaniem kryzysowym.
Swoje zainteresowania poszerzysz działając w organizacjach studenckich i kołach naukowych, jak również biorąc udział w ciekawych wydarzeniach naukowych, otwartych wykładach i spotkaniach z ekspertami ds. bezpieczeństwa, przedstawicielami korpusu dyplomatycznego, a także praktykami z obszaru polityki, biznesu i spraw społecznych. Możesz również skorzystać z programów wymiany studenckiej MOST i Erasmus+, a wiedzę praktyczną będziesz zdobywać podczas praktyk studenckich. Atrakcyjne możliwości odbycia praktyk i staży studenckich oferuje Biuro Karier UWr.
Koła naukowe
Na Wydziale Nauk Społecznych działa 14 kół naukowych. Pamiętaj, że jako student UWr możesz się rozwijać we wszystkich kołach naukowych i organizacjach studenckich, które Cię interesują, niezależenie od kierunku studiów. Na naszej uczelni działa ponad 170 kół naukowych. Zobacz listę.
Więcej informacji o kierunku znajdziesz na stronie Instytutu Studiów Międzynarodowych oraz Wydziału Nauk Społecznych
Rekrutacja 2022/2023:
DYPLOM POLSKI
Przyjęcie w oparciu o listę rankingową, tworzoną na podstawie oceny na dyplomie licencjackim, inżynierskim, magisterskim kandydata. W przypadku, gdy na liście rankingowej znajdą się osoby z taką samą oceną, o przyjęciu rozstrzygnie średnia wszystkich ocen z toku studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich.
DYPLOM UZYSKANY ZA GRANICĄ
Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca merytoryczne kompetencje kandydata do studiowania na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym wiedzy z nauki o bezpieczeństwie oraz o stosunkach międzynarodowych w wybranych ich aspektach. Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali 2.0 (ocena negatywna), 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 5.0. O przyjęciu na studia decyduje lista rankingowa sporządzona na podstawie uzyskanych ocen.
L.p. | ETAPY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO |
terminy |
1 | Rozpoczęcie rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów – IRK | 1 czerwca 2022 |
2 |
Ostatni dzień rejestracji i wnoszenia opłat rekrutacyjnych (decyduje data wykonania przelewu) |
13 września 2022 |
3 |
Postępowanie rekrutacyjne (konkurs dyplomów, egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne) |
14, 15, 16 września 2022 |
4 |
Ogłoszenie listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia (w systemie IRK na indywidualnym koncie kandydata) |
19 września 2022 |
5 |
Przyjmowanie dokumentów przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną (nie decyduje data stempla pocztowego) |
20, 21, 22, września 2022 |
6 |
Ogłoszenie listy przyjętych na studia (w systemie IRK na indywidualnym koncie kandydata) |
23 września 2022 |
I. Kandydaci na studia II stopnia (stacjonarne i niestacjonarne) zobowiązani są do dostarczenia, w terminach określonych w zakładce „Miejsce składania dokumentów”, następujących dokumentów:
- podania o przyjęcie na studia wydrukowanego z systemu IRK i podpisanego przez kandydata;
- kserokopii dyplomu ukończenia studiów wraz z oryginałem do wglądu, celem potwierdzenia zgodności przez Komisję Rekrutacyjną lub zaświadczenia o ukończeniu studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich;
- zaświadczenia o średniej ocen ze studiów (jeżeli jest wymagane);
Wszystkie dokumenty powinny być złożone (dostarczone) w miejscu, terminie i godzinach wskazanych w zakładce „Miejsce składania dokumentów”. Niedopełnienie tego obowiązku spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.
Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listę przyjętych.
Kandydat nie ma obowiązku składania dokumentów osobiście. W przypadku składania ich za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie kserokopii dokumentów, o których mowa w pkt. 2. Dokumenty mogą również zostać doręczone przez osoby trzecie na podstawie pełnomocnictwa (wzór pełnomocnictwa) udzielonego przez kandydata lub przez złożenie notarialnie poświadczonych kserokopii dokumentów, o których mowa w pkt. 2.
Dokumenty muszą dotrzeć na uczelnię w terminie określonym w harmonogramie – decydująca jest data dostarczenia dokumentów, a nie data stempla pocztowego czy termin nadania przesyłki. Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów na wyżej określonych zasadach spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.
W przypadku rezygnacji z podjęcia studiów złożone dokumenty wydawane są na pisemny wniosek kandydata (wzór rezygnacji z podjęcia studiów) do rąk własnych, bądź upoważnionej przez niego osobie lub odesłane pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
II. Kandydaci legitymujący się wydanym za granicą dyplomem lub innym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o przyjęcie na studia, znajdujący się na liście do przyjęcia, zobowiązani są do dostarczenia w terminach określonych w zakładce „Miejsce składania dokumentów”, następujących dokumentów:
- podania o przyjęcie na studia wydrukowanego z systemu IRK i podpisanego przez kandydata;
- kserokopii zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu uprawniającego do ubiegania się o przyjęcie na studia wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Komisję Rekrutacyjną;
- tłumaczenia na język polski dokumentów, o których mowa w pkt 2, wykonanego przez polskiego tłumacza przysięgłego;
III. Cudzoziemcy oprócz dokumentów, o których mowa w pkt II, składają dodatkowo:
1. zaświadczenie o znajomości języka polskiego, tj: (dotyczy kandydatów podejmujących studia w j. polskim)
a) potwierdzenie ukończenia rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, lub
b) certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, lub
c) potwierdzenie ze Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego, że przygotowanie oraz stopień znajomości języka polskiego kandydata pozwalają na podjęcie studiów w języku polskim,
2. kserokopię polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby na okres kształcenia w Polsce albo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego albo kserokopii umowy z NFZ poświadczonej przez osobę przyjmującą dokumenty w Uniwersytecie Wrocławskim. W przypadku braku dokumentu na etapie rekrutacji dopuszcza się możliwość złożenia przez kandydata pisemnego zobowiązania do przedłożenia go w terminie późniejszym.
3. kserokopię dokumentu potwierdzającego możliwość podjęcia i odbywania studiów na zasadach o których mowa w art. 324ust 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia zgodności przez Komisję Rekrutacyjną;
Wszystkie dokumenty powinny być złożone (dostarczone) w miejscu, terminie i godzinach wskazanych w zakładce „Miejsce składania dokumentów”. Niedopełnienie tego obowiązku spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.
Komisja Rekrutacyjna na wniosek zainteresowanego potwierdza złożenie kompletu dokumentów i na podstawie złożonych dokumentów oraz przeprowadzonego postępowania rekrutacyjnego, jeśli było prowadzone, ogłasza listy przyjętych.
Kandydat nie ma obowiązku składania dokumentów osobiście. W przypadku składania ich za pośrednictwem poczty lub kuriera wymagane jest notarialne poświadczenie kserokopii dokumentów, o których mowa w pkt II 2 oraz III 2. Dokumenty mogą również zostać doręczone przez osoby trzecie na podstawie pełnomocnictwa (wzór pełnomocnictwa) udzielonego przez kandydata lub przez złożenie notarialnie poświadczonych kserokopii dokumentów, o których mowa w pkt II 2 oraz III 2.
Dokumenty muszą dotrzeć na uczelnię w terminie określonym w harmonogramie – decydująca jest data dostarczenia dokumentów, a nie data stempla pocztowego czy termin nadania przesyłki. Niedopełnienie obowiązku złożenia dokumentów na wyżej określonych zasadach spowoduje nieprzyjęcie kandydata na studia.
W przypadku rezygnacji z podjęcia studiów złożone dokumenty wydawane są na pisemny wniosek kandydata (wzór rezygnacji z podjęcia studiów) do rąk własnych, bądź upoważnionej przez niego osobie lub odesłane pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Zdjęcie do Elektronicznej Legitymacji Studenckiej, które dołącza się w procesie rejestracji w systemie IRK powinno spełniać następujące wymogi:
- zdjęcie elektroniczne powinno być aktualne, kolorowe, o rozdzielczości 500 x 625 pikseli w formacie JPG,
- Zdjęcie powinno spełniać wymogi do dowodu osobistego tj.: bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, głowa frontalnej z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć fotografie przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą osobę z nakryciem głowy.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączonej fotografii przedstawiającej osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączonej fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności wyznaniowej.
Limit miejsc na stacjonarnych studiach II stopnia (magisterskich) w rekrutacji na rok 2022/2023
kierunek / Study programme | limit miejsc w 2022 / total number |
w tym Polacy z dyplomem polskim / including Polish students with a Polish diploma |
w tym Polacy z dyplomem zagranicznym / including Polish students with foreign diploma |
w tym
CUDZOZIEMCY / including foreign students |
limit minimalny
minimum number |
---|---|---|---|---|---|
ADMINISTRACJA | 150 | 125 | 15 | 10 | 50 |
ADMINISTRATION IN INTERNATIONAL ORGANIZATIONS (studia w j. angielskim) | 50 | 25 | 25 | 10 | |
ANGLISTYKA | 50 | 40 | 5 | 5 | 15 |
ANTROPOLOGIA LITERATURY, TEATRU I FILMU | 30 | 25 | 3 | 2 | 18 |
ARCHEOLOGIA | 45 | 40 | 3 | 2 | 15 |
ASTRONOMIA | 15 | 10 | 2 | 3 | 3 |
BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE | 80 | 60 | 10 | 10 | 15 |
BIOLOGIA | 70 | 65 | 2 | 3 | 12 |
BIOTECHNOLOGIA | 45 | 38 | 2 | 5 | 20 |
CHEMIA | 144 | 132 | 4 | 4 | 10 |
CHEMIA (studia w j. angielskim) | 24 | 4 | 20 | 8 | |
CHEMIA MEDYCZNA | 30 | 26 | 2 | 2 | 10 |
CHEMIA I TOKSYKOLOGIA SĄDOWA | 24 | 20 | 2 | 2 | 10 |
DATA SCIENCE | 15 | 7 | 1 | 7 | 5 |
DYPLOMACJA EUROPEJSKA | 50 | 40 | 5 | 5 | 15 |
DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA | 70 | 58 | 6 | 6 | 20 |
DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA, specjalność JURNALISM AND SOCIAL COMMUNICATION (w j. angielskim) | 40 | 20 | 5 | 15 | 11 |
EAST EUROPEAN JEWISH STUDIES (w j. angielskim) | 20 | 6 | 14 | 6 | |
EKONOMIA | 150 | 120 | 5 | 25 | 50 |
ETNOLOGIA I ANTROPOLOGIA KULTUROWA | 40 | 35 | 3 | 2 | 15 |
EUROPEISTYKA | 35 | 28 | 2 | 5 | 10 |
EUROPEAN STUDIES , specjalność EU REGIONAL POLICY (w j. angielskim) | 25 | 5 | 20 | 5 | |
FILOLOGIA CHORWACKA Z JĘZYKIEM SERBSKIM | 28 | 25 | 2 | 1 | 7 |
FILOLOGIA CZESKA | 28 | 21 | 4 | 3 | 7 |
FILOLOGIA GERMAŃSKA | 70 | 60 | 5 | 5 | 15 |
FILOLOGIA INDYJSKA | 16 | 14 | 1 | 1 | 4 |
FILOLOGIA POLSKA | 110 | 90 | 10 | 10 | 15 |
FILOLOGIA ROSYJSKA | 50 | 40 | 5 | 5 | 7 |
FILOLOGIA UKRAIŃSKA | 35 | 20 | 7 | 8 | 7 |
FILOZOFIA | 35 | 25 | 5 | 5 | 8 |
FIZYKA | 25 | 17 | 3 | 5 | 3 |
FIZYKA specjalność: MASTER’S STUDY OF THEORETICAL PHYSICS (w j. angielskim) | 15 | 1 | 1 | 13 | 3 |
GENETYKA I BIOLOGIA EKSPERYMENTALNA | 35 | 31 | 2 | 2 | 12 |
GEOGRAFIA | 50 | 46 | 2 | 2 | 24 |
GEOGRAFIA, specjalność TOURISM AND HOSPITALITY (w j. angielskim) | 22 | 2 | 20 | 12 | |
GEOLOGIA | 60 | 50 | 5 | 5 | 6 |
GEOLOGIA, specjalność APPLIED GEOSCIENCE (w j. angielskim) | 24 | 4 | 20 | 12 | |
GLOBAL COMMUNICATION (w j. angielskim) | 30 | 5 | 2 | 23 | 15 |
GOSPODARKA PRZESTRZENNA | 22 | 20 | 1 | 1 | 10 |
HISTORIA | 70 | 64 | 3 | 3 | 15 |
HISTORIA CYWILIZACJI ŚRÓDZIEMNOMORSKICH | 25 | 19 | 3 | 3 | 20 |
HISTORIA SZTUKI | 40 | 38 | 1 | 1 | 15 |
HISTORIA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ | 25 | 19 | 3 | 3 | 12 |
HISTORIA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ (w j. angielskim) | 20 | 10 | 5 | 5 | 12 |
INDYWIDUALNE STUDIA MIĘDZYOBSZAROWE | 20 | 18 | 1 | 1 | |
INFORMACJA NAUKOWA I BIBLIOTEKOZNAWSTWO | 25 | 21 | 2 | 2 | 18 |
INFORMATYKA | 60 | 50 | 5 | 5 | 7 |
INTERDYSCYPLINARNE STUDIA EUROPEJSKIE | 25 | 20 | 2 | 3 | 12 |
INŻYNIERIA GEOLOGICZNA | 50 | 40 | 5 | 5 | 6 |
JUDAISTYKA | 28 | 15 | 10 | 3 | 6 |
KOMUNIKACJA WIZERUNKOWA | 80 | 69 | 4 | 7 | 20 |
KOMUNIKACJA WIZERUNKOWA, specjalność COMMUNICATION MANAGEMENT (w j. angielskim) | 40 | 20 | 5 | 15 | 11 |
KULTUROZNAWSTWO | 40 | 35 | 2 | 3 | 20 |
LL.M INTERNATIONAL AND EUROPEAN LAW (w j. angielskim) | 70 | 35 | 35 | 10 | |
MATEMATYKA | 100 | 83 | 9 | 8 | 20 |
MEDICAL BIOTECHNOLOGY (w j. angielskim) | 16 | 2 | 2 | 12 | 7 |
MIKROBIOLOGIA | 30 | 26 | 2 | 2 | 12 |
MUZYKOLOGIA | 20 | 18 | 1 | 1 | 10 |
NIDERLANDYSTYKA | 35 | 28 | 5 | 2 | 10 |
OCHRONA ŚRODOWISKA | 50 | 46 | 2 | 2 | 8 |
PEDAGOGIKA dla absolwentów kierunków pedagogicznych i nauczycielskich | 100 | 98 | 1 | 1 | 20 |
PEDAGOGIKA dla absolwentów kierunków niepedagogicznych i nienauczycielskich | 75 | 73 | 1 | 1 | 20 |
POLITOLOGIA | 60 | 57 | 1 | 2 | 10 |
POLITOLOGIA (w j. angielskim) | 30 | 5 | 25 | 5 | |
PRACA SOCJALNA | 48 | 40 | 4 | 4 | 15 |
PUBLIKOWANIE CYFROWE I SIECIOWE | 55 | 50 | 2 | 3 | 20 |
SOCJOLOGIA | 60 | 52 | 4 | 4 | 15 |
SOCJOLOGIA, specjalność INTERCULTURAL MEDIATION (w j. angielskim) | 60 | 8 | 52 | 4 | |
SOCJOLOGIA EKONOMICZNA | 48 | 40 | 4 | 4 | 15 |
SOCJOLOGIA GRUP DYSPOZYCYJNYCH | 48 | 40 | 4 | 4 | 15 |
STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE | 90 | 70 | 8 | 12 | 15 |
STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE, specjalność Global Studies (w j. angielskim) | 30 | 5 | 25 | 5 | |
STUDIA ROMANISTYCZNE | 64 | 50 | 8 | 6 | 24 |
STUDIA ŚRÓDZIEMNOMORSKIE I KLASYCZNE | 16 | 14 | 1 | 1 | 8 |
TURYSTYKA | 22 | 19 | 1 | 2 | 10 |
ZARZĄDZANIE BEZPIECZEŃSTWEM PAŃSTWA | 60 | 58 | 1 | 1 | 15 |
ZARZĄDZANIE INFORMACJĄ | 45 | 39 | 3 | 3 | 20 |
ZARZĄDZANIE ŚRODOWISKIEM PRZYRODNICZYM | 36 | 33 | 2 | 1 | 12 |
ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI SPOŁECZNYMI | 60 | 58 | 1 | 1 | 15 |
kierunek | roczna opłata dla Polaków i obywateli Unii Europejskiej | roczna opłata dla pozostałych |
---|---|---|
bezpieczeństwo międzynarodowe drugiego stopnia stacjonarne | 0 | 2450 EUR (w pierwszym roku); 2300 EUR (w kolejnych latach studiów / subsequent years) |
Opłat za kształcenie cudzoziemców na studiach stacjonarnych w języku polskim nie pobiera się od:
- cudzoziemca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, Norwegii lub Islandii (państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną (art. 159 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach);
- cudzoziemca, który posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzysta z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1. Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego;
- posiadacza ważnej Karty Polaka lub osoba, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
- cudzoziemca będącego małżonkiem, wstępnym lub zstępnym (dzieckiem, wnukiem), obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Polski.
Uni.wroc.pl
Uni.wroc.pl postępowanie rekrutacyjne.
Zasady rekrutacji 2022/2023
Rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca merytoryczne kompetencje kandydata do studiowania na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe, w tym wiedzy z nauki o bezpieczeństwie oraz nauki o stosunkach międzynarodowych w wybranych ich aspektach. Rozmowa kwalifikacyjna oceniana jest w skali 2,0; 3,0; 3,5; 4,0; 4,5; 5,0. Do pozytywnego zaliczenia rozmowy wymagane jest uzyskanie minimum oceny 3,0.
Termin i miejsce postępowania rekrutacyjnego
informacja zostanie podana w czerwcu 2022
Przyjmowanie dokumentów przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną (nie decyduje data stempla pocztowego, tylko termin wpływu na uczelnię)
informacja zostanie podana w czerwcu 2022
Potwierdzenie znajomości języka
Kandydaci na studia prowadzone w języku polskim zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1.
Potwierdzeniem znajomości języka polskiego jest:
- zaświadczenie o ukończeniu kursu przygotowawczego do podjęcia kształcenia w języku polskim w jednostkach wyznaczonych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
- certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania znajomości Języka Polskiego jako Obcego;
- zaświadczenie wydane przez Szkołę Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zwolnieni z konieczności przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka polskiego minimum na poziomie B1 są stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz kandydaci posiadający:
- zezwolenie na pobyt stały;
- Kartę Polaka;
- świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty;
- dyplom ukończenia studiów wyższych w polskim języku wykładowym.
Dokumenty wymagane przy rekrutacji
- podanie wydrukowane z IRK
- paszport lub dowód tożsamości (dotyczy obywateli Unii Europejskiej) (kserokopia i oryginał do wglądu)
- dyplom ukończenia studiów (kserokopia i oryginał do wglądu)
- apostille lub legalizacja dyplomu zagranicznego wydanego poza granicami Polski
- tłumaczenie przysięgłe wszystkich dokumentów sporządzonych w języku innym niż język polski
- dokument potwierdzający znajomość języka polskiego
- kserokopia polisy ubezpieczeniowej na wypadek choroby na okres kształcenia w Polsce albo Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego albo kserokopia umowy z NFZ . W przypadku braku wymienionych wyżej dokumentów na etapie rekrutacji dopuszcza się możliwość złożenia przez kandydata zobowiązania do przedłożenia tych dokumentów w terminie późniejszym
- decyzja o przyznaniu stypendium – w przypadku kandydatów kierowanych na studia np. przez NAWA
Opłat za kształcenie na studiach stacjonarnych w języku polskim, nie pobiera się od:
- cudzoziemca – obywatela państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, Norwegii lub Islandii (państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu – EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym i członków ich rodzin, mieszkających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt stały, lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej;
- cudzoziemca, któremu udzielono zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną (art. 159 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach);
- cudzoziemca, który posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzysta z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemca – posiadacza certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego, co najmniej na poziomie biegłości językowej C1; Dokumentem upoważniającym jest jedynie certyfikat wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego Jako Obcego;
- posiadacza ważnej Karty Polaka lub osoba, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia;
- cudzoziemca będącego małżonkiem, wstępnym lub zstępnym (dzieckiem, wnukiem), obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Polski.
Uwaga: wymienione powyżej osoby nie są zwolnione z opłat za powtarzanie zajęć oraz za zajęcia nieobjęte programem studiów. Ponadto, cudzoziemcom wymienionym w punkcie 1 nie przysługuje prawo do stypendium socjalnego.
Z wyłączeniem przypadków, o których mowa powyżej, cudzoziemcy odejmujący studia w Uniwersytecie Wrocławskim wnoszą opłatę za studia (tzw. czesne).
Wysokość czesnego jest różna w zależności od kierunku studiów i można ją sprawdzić www.rekrutacja.uni.wroc.pl pod wybranym kierunkiem w zakładce „opłaty”.
Cudzoziemiec może być zwolniony z opłat, jeżeli uzyskał stypendium w ramach jednego z programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).
Kandydaci, którzy otrzymają stypendium w ramach jednego z programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) są zwolnieni z całości (lub części) opłat za kształcenie na zasadach określonych w decyzji ministra lub dyrektora NAWA (lub w skierowaniu na studia).
Uwaga: jeżeli kandydat ubiegał się o przyznanie stypendium NAWA, a ostatecznie go nie otrzymał i nie posiada innych uprawnień do podjęcia studiów bez odpłatności, będzie zobowiązany do płacenia czesnego.
Wydział Nauk Społecznych
Koszarowa 3, 51-149 Wrocław
tel. +48 71 375 52 66
Sekretarze Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej
tel. +48 71 375 5132
bozena.czech@uwr.edu.pl
tel. +48 71 375 5136
robert.rogoza@uwr.edu.pl
Postępowanie rekrutacyjne dla obywateli polskich z dyplomem uzyskanym za granicą
informacja zostanie podana w czerwcu 2022
Przyjmowanie dokumentów przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną (nie decyduje data stempla pocztowego, tylko termin wpływu na uczelnię)
informacja zostanie podana w czerwcu 2022
Rekrutacja na ten kierunek studiów odbywa się według zasad opisanych w zakładce: „CUDZOZIEMCY”.